TV’deki darbe imasına ağır ceza! Canan Kaftancıoğlu’nun skandal demokrasi karnesi

TV’deki darbe imasına ağır ceza! Canan Kaftancıoğlu’nun skandal demokrasi karnesi

Canan Kaftancıoğlu’nun canlı yayında “erken seçimle veya başka bir şekilde” sözleriyle iktidar değişikliği olacağını iddia etmesi Halk TV’ye ağır ceza getirdi. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Halk TV’ye konuk olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun darbe imasını gündemine aldı. RTÜK, canlı yayında sarf edilen ve kamuoyunda büyük tepki toplayan sözlere ilişkin olarak hazırlanan uzman […]

Canan Kaftancıoğlu’nun canlı yayında “erken seçimle veya başka bir şekilde” sözleriyle iktidar değişikliği olacağını iddia etmesi Halk TV’ye ağır ceza getirdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Halk TV’ye konuk olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun darbe imasını gündemine aldı.

RTÜK, canlı yayında sarf edilen ve kamuoyunda büyük tepki toplayan sözlere ilişkin olarak hazırlanan uzman raporunu görüştü.

Erken seçimle veya başka bir şekilde iktidar değişikliği…

Üst Kurul, raporda yer alan Şirin Payzın’ın sunduğu “Sözüm Var” programına konuk olan Kaftancıoğlu’nun kullandığı “Şöyle bir gerçeklik var ki…. önümüzdeki seçimde bir erken seçimle veya başka bir şekilde bu ülkenin, gerçekten halkın artık gözü açıldı….. Şöyle söyleyeyim bir iktidar değişikliğine hatta ben size daha ileri bir şey söyleyeyim iktidar değişikliği değil bir sistem değişikliğine gidişatı görüyorum ve böyle olacağını da düşünüyorum. İşimiz kolay değil ama ancak böylesi bir yönetim anlayışı, iktidar değişimi ve yeniden bir sistem değişikliği ile bu yaralarımızı, bu hasarlarımızı tedavi edebileceğimizi görüyorum” cümlelerini detaylı olarak inceledi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu sözleri, milli iradeyi yok sayarak demokrasi dışı yöntemlerle halkın seçmiş olduğu hükümeti ve yine halkın oylarıyla hayata geçirilen yeni yönetim sistemini hedef alan ifadeler olarak değerlendirdi.

Ulusal yayın yapan bir televizyonda ekrana gelen darbeyi ima eden ifadelerin kamusal yayıncılık sorumluluğu ile bağdaşmadığı kanaatine varan Üst Kurul, sözlere karşı program moderatörünün herhangi bir müdahalede bulunmamasını ve daha ötesinde açıklamaları onaylamasını doğru bulmadı.

Yayınlardaki demokrasi dışı ima ve çağrışımların kamu düzenini bozacak, sosyal ve siyasi bir krizin başlamasına neden olacak nitelikte olduğu değerlendirilerek, kamuoyu üzerinde korku ve endişe kaynağı olabileceği ve aynı zamanda toplumda kin, düşmanlık ve nefret duygularını artırabileceği gerçeğini ortaya koyan RTÜK, 6112 sayılı Yasanın ihlal edildiğini tespit etti.

Buna göre, Kanunun 8. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde ifade edilen “Irk dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz.” hükmünü ihlal eden Halk TV hakkında en üst sınırdan idari para cezası ve 5 kez program durdurma cezasına karar verildi.

“İt Ürür Kervan Yürür”e Ceza.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yayın konuğu olduğu “Teke Tek” programında ülkücü camiayı hedef alan Fatih Altaylı cezadan kurtulamadı.

Altaylı Habertürk’teki yayın esnasında kendisine sosyal medyadan tehditler geldiğini iddia etti. Bunun üzerine Akşener, Altaylı’ya kendi evinin basılması sürecini anlattı. Akşener’den hemen sonra söze giren sunucu Fatih Altaylı, hakaret içeren ifadeler kullandı.

Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, ‘prime time’da yayınlanan ve her yaştan insanın ekran başında olabileceği bir saatte “it ürür, kervan yürür”, “itlerle uğraşmıyoruz” şeklindeki ifadelerin kullanmasını yanlış buldu.

RTÜK, yayında Meral Akşener’in başından geçen durumu kastederek “…. itlerle uğraşmıyoruz” ifadesinin ve sonrasında Altaylı’nın “it ürür, kervan yürür” cümlesinin dilin düzeysiz ve kaba kullanılarak olay sırasında orada bulunan kişilerin manevi haklarını zedeleyici düzeyde olduğu kanaatine vardı.

Üst Kurul, söz konusu ifadelerin 6112 sayılı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle yayıncı Habertürk’e üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Halkı sağlığıyla oynayan kanallara ceza yağdı.

RTÜK, son toplantısında sağlık beyanıyla sahte ürün pazarlayan çoğu uydudan yayın yapan televizyon kanallarını da gündemine aldı.

Halk sağlığını hiçe sayarak, vatandaşı dolandıran ve böylece haksız kazanç elde eden Doruk TV, Yalova TV, Kanal Çay, Nisa TV, 1 An TV, Vadim TV, Ber TV ve Süper TV kanalları hakkında yayın durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası kararları verildi.

Canan Kaftancıoğlu’nun karnesi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 15 Temmuz darbe girişimine karşı duran milletin mücadelesini “Tekbir getirerek boğaz keserek mi demokrasi mücadelesi verilir. İnandığınız Allah’ınız sizin de belanızı versin” şeklinde tweet atarak tahkir etmeye çalışmıştı.

Canan Kaftancıoğu, FETÖ’cü darbeciler tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde TBMM’nin bombalanmasıyla ilgili olarak sarfettiği “Nur topu gibi darbe mağdurumuz hayırlı olsun. Meclisin bombalanması bile asıl niyetin ne olduğuna dair ipucu” sözleriyle, FETÖ ve CHP’nin darbe girişimi için ortaya attığı “kontrollü darbe” ve “tiyatro” söyleminin bayraktarlığını yapmıştı.

Kaftancıoğlu, darbe girişimine karşı okunan salalar için de “Bu saatte ezan okumak suretiyle kalkışma yapanlara ne diyecek ne yapacağız şimdi?” şeklinde ifadeler kullanmıştı.

Canan Kaftancıoğlu, darbe girişimi gecesi attığı bu tweetleri “Ben attım ve doğrudur. Bugün de ne kadar haklı olduğumu görüyorum. Açıklamalarımın parti politikalarıyla ayrışan hiçbir yanı yok” sözleriyle savunmuştu.

Canan Kaftancıoğlu, bölücü terör örgütünün siyasi uzantısını savunan “CHP’yi BDP ile aynı yola girdi diye eleştiren gerzekler… yol doğru yol, ona bak sen..” ve “Aslan CHP, Aslan BDP” açıklamalarıyla da gündem olmuştu.

Kaftancıoğlu, Gezi Parkı Şiddet Eylemleri ile de bağladığı açıklamalarına, “Kürtler Gezi’de yok, şunu yapmış, bunu yapmış. Bahane bulma sen. Kobane’de ne yapıyorsun nasıl davranıyorsun, ona bak.” ifadeleriyle devam etmişti.

Açıklamalarını “Devlet katil değil seri katil” noktasına kadar vardıran Kaftancıoğlu, 1915 olaylarını da “Ermeni Soykırımı” olarak tanımlamıştı. Amerikan dış politika dergisi Foreign Policy de Kaftancıoğlu’ndan “sözde Ermeni Soykırımı’nı tanıdığını ve devleti seri katil” olarak nitelediğine işaret ederek, kendisinden övgüyle bahsetmişti.

Canan Kaftancıoğlu, en son İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin fotoğraflarını çekerken yakalanan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş’a talimatı kendisinin verdiğini açıklamıştı. Hakkında başlatılan “Suçu ve Suçluyu Övme” soruşturması kapsamında ifadeye çağrılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Gazetesi’ne verdiği demeçte ise savcıları hedef almıştı.

(STAR)

CANAN KAFTANCIOĞLU’NUN SKANDAL AÇIKLAMALARINDAN ÖRNEKLER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN