Vatandaşa önemli uyarı: Kargocu kılığına girdiler

Vatandaşa önemli uyarı: Kargocu kılığına girdiler

Online alışveriş ve yayın platformlarını taklit ederek gerçekleştirilen kimlik avı saldırılarının sayısında hızlı bir artış tespit edilirken uzmanlar bayrama yönelik siber saldırı uyarısında bulunuyor. Dolandırıcılar özellikle kargo şirketi çalışanlarından geliyor gibi görünen e-postalar göndererek vatandaşları tuzağına düşürüyor.

Tatil ve özel günlerin en popüler aktiviteleri arasında yer alan alışveriş, evde kalmaya devam edilen süre boyunca online alışverişe dönüştü.

Online alışverişin yaygınlaşması ise finansal kimlik avı başta olmak üzere her türlü siber saldırı için uygun ortam oluşturuyor.

POPÜLER AKTİVİTELER HEDEFTE

Bayram arifesi ve bayram günleri, indirim ve fırsatlara sahne olurken, kullanıcılar alışveriş esnasında yeterince dikkatli davranmayıp siber suçlular için hedef haline gelebiliyor.

Öte yandan, tatil döneminde kullanıcılar, internette çok daha fazla vakit geçiyor.

Karantina ve tatil döneminin birleşmesiyle pek çok kullanıcı için yayın platformları ve alışveriş siteleri gittikçe daha popüler hale geliyor.

Siber suçlular da bu eğilimin farkında ve internetteki popüler faaliyetlere yönelik tuzaklar hazırlıyor.

Uzmanlar, online alışveriş ve yayın platformlarını taklit ederek gerçekleştirilen kimlik avı saldırılarının sayısında hızlı bir artış tespit etti.

KARGO HİZMETLERİ KÖTÜYE KULLANILDI

Ayrıca, yapılan araştırmalarda Kovid-19 salgını döneminde evlerinde paket bekleyen kişileri hedef alan bir dizi spam ve kimlik avı saldırısı da tespit edildi.

Dolandırıcılar kargo şirketi çalışanlarından geliyor gibi görünen e-postalar göndererek paketin geldiğini fakat alabilmek için ekteki dosyada yer alan bilgileri onaylaması gerektiğini belirtiyor.

Kurbanlar bu dosyaları açtığında bilgisayarlarına veya telefonlarına zararlı yazılım kuruluyor.

Kovid-19 salgını tüm sektörler için geçerli olan bir kaos ortamının oluşmasına hizmet etti ve siber suçlular da her türlü durumdan faydalanıp çıkar sağlamanın bir yolunu buluyor.

Zorunlu olarak evde geçirilecek Ramazan Bayramı’nda da çevrim içi faaliyetlerde dikkatli olmak, büyük önem taşıyor.

BU NOKTALARA DİKKAT!

Uzmanlar siber saldırıların hedefi olmamak için kullanıcılara şunları öneriyor:

Çevrim içi alışveriş esnasında kullanmak için özel bir kredi kartı belirleyin ve bu kartta yüksek meblağlar tutmayın.

Alışveriş yapmak istediğiniz siteye, e-posta, sosyal medya mesajı, sohbet kanalları veya güvenilir görünmeyen web sitelerindeki reklamlar aracılığıyla gelen linklere tıklayarak ulaşmaya çalışmayın.

Abone olduğunuz güvenilir kaynaklara ve servislere bağlı kalın.

Bilmediğiniz kaynaklardan gelen içerikleri, URL biçimine ve şirket adının yazılışına bakarak kontrol edin.

Sahte siteler gerçeğe çok benzer fakat bunu fark edebileceğiniz bazı anormallikler de vardır. İşletim sistemleri ve uygulamalarda yeni güvenlik açıkları her daim bulunabilir. Kullandığınız tüm cihazlar için yayınlanan en son güncellemeleri indirdiğinizden emin olun.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN