‘Türkiye, ABD’nin fersah fersah ilerisinde’

‘Türkiye, ABD’nin fersah fersah ilerisinde’

ABD’deki Türk vatandaşlarını yolcu eden Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç,

ABD ile Türkiye arasındaki uçuşların 27-28 Mart’ta durdurulması üzerine dönüş yapamayan Türk vatandaşları için planlanan 3 seferden sonuncusu, Washington’dan gerçekleştirildi. Dulles Uluslararası Havalimanı’na gelen Türk vatandaşları, bilet işlemlerinin ardından uçuş öncesinde tek tek ateşleri ölçülerek sağlık muayenesinden geçirildi. Daha sonra 7’si bebek 354 yolcu uçağa alındı. THY yetkilileri, “business class” bölümünün sadece yaşlı ve çocuklu ailelere tahsis edildiğini bildirdi. THY’nin TK4908 sayılı özel seferi, yerel saatle 22.30’da Türkiye’ye  hareket etti.

KISA SÜRE İÇERİSİNDE 3 SEFER ORGANİZE EDİLDİ

Havalimanında yolcuları uğurlayan Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, kısa süre içinde ABD genelinde böylesine kapsamlı bir operasyonu başarıyla tamamladıkları için mutlu olduklarını ifade etti. Los Angeles, New York ve Washington DC’deki uçuşlar hakkında kısa bilgiler veren Büyükelçi Kılıç, “Sayın Cumhurbaşkanımızın yurt dışındaki vatandaşlarımızı ramazan öncesinde Türkiye’ye getirme talimatları çerçevesinde ve THY’nin gerçekten çok fedakar çalışmalarıyla seferler gerçekleştiriliyor” dedi.

ABD genelinden talepte bulunan vatandaşları bu seferlere yetiştirdiklerini anlatan Kılıç, “Talep olursa ki var, ilave uçuş yapılması noktasında THY ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu noktada Amerika’da yaşayan vatandaşlarımız adına Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Bakanımıza, bakanlığımıza ve THY’ye şükran duygularımı ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Kılıç şunları dile getirdi: “Bu salgın sürecinde ABD’den vatandaşlarını böyle düzgün bir organizasyonla toplayıp ülkeye götüren bir tek Türkiye var. Bu süreçte Türkiye olarak ayrıca bazı ülkelere yardım da yapıyoruz. ABD’ye de bu süreçte bir yardım olacağı öngörülüyor. Biz buradaki vatandaşlarımıza hep şunu söyledik: Amerika’da yalnız değilsiniz.”

“BİRÇOK BAKIMDAN TÜRKİYE ABD’NİN FERSAH FERSAH İLERİSİNDE”

Türkiye’nin koronavirüs salgınına ABD’den daha hazırlıklı olduğunu vurgulayan Kılıç, “Son 17 senedir Türkiye’de sağlık alanına yapılan yatırımların karşılığını bugün alıyoruz. Amerika’da insanların yoğun bakım yatağına ya da bir respiratöre ulaşabilmek için yaşadığı sıkıntıları görüyorsunuz. Allah’a şükür Türkiye’de bunlar yok. Bu sürecin tamamına baktığınızda birçok bakımdan Türkiye ABD’nin fersah fersah ilerisinde” dedi.

Büyükelçi Kılıç ayrıca, ABD’deki Türklerin de iyi organize olarak, özellikle öğrencilere ve muhtaç durumda olanlara ciddi yardımlar yaptığını, Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin (TASC) 5 bin civarında kişiye ulaştığını belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN