Ramazan geleneği

Ramazan geleneği

Manisa’nın Demirci ilçesinde helva ustası Mustafa Akgün tarafından 1900’de iftar sofraları için üretilen

Akgün ailesine ait Hacı Hasan Mahallesi’ndeki dükkanda, ramazan aylarında, dededen miras kazanda, su, şeker, limon suyu ve çöğen otundan oluşan malzeme, ateşte, tahta kepçeyle kıvam alıyor. Tepside çiğ susamla karıştırılan malzeme, helva haline getiriliyor.

Helva, sıcaklığını koruması için örtüyle sarılıyor

Demircililer iftara doğru dükkandan aldıkları helvayı, sıcaklığını koruması için evde örtüyle sarıyor. Örtüden çıkarılan helva, iftar yemeği sonunda ılık, hafif bir tatlı olarak damakları şenlendiriyor.

Helvayı tadanlar, ağızda dağılması ve yumuşaklığını koruması nedeniyle Akgün ailesinin susamlı helvasının, farklı olduğunu söylüyor.

Susamlı helva, lezzetini bilen ancak Demirci’ye gelemeyenlere kargoyla gönderiliyor. Helva, 1 yıl boyunca tazeliğini koruyor.

”Babam ilk defa işinin başında değil”

Üçüncü kuşak helva ustası Mustafa Akgün, ilk kez dedesi tarafından yapılan ve yöre halkı tarafından çok sevilen helvanın yapımını, babası İhsan Akgün’den öğrendiğini, kendisinin de çocuklarına aktaracağını söyledi.

Babası İhsan Akgün’ün yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında 65 yaş üstü olduğu için ilk kez bu yıl dükkana gelemediğini belirten Akgün, “Babam koronavirüs nedeniyle, ilk defa işinin başında değil. Sağlığı için evde kalması gerekiyor. Biz devam ettiriyoruz. İşçilik yoğun olduğu için torunlar yeğenler de yardım ediyor. Sabah erken saatlerde gelip dükkanı açıp gün boyu üretim yapıyoruz. Paketlenerek müşterimize ulaşacak hale getiriyoruz” dedi.

Akgün, asla glikoz ya da tadlandırıcı kullanmadıklarını ve lezzeti ilk günkü gibi muhafaza ettiklerine dikkat çekti.

İhsan Akgün’ün torunlarından ilçede avukatlık yapan Emre Baş ise 120 yıllık aile geleneğini yaşatmaya çalıştıklarını, bu nedenle kendisinin de ramazanda dükkana gelerek işe giriştiğini dile getirdi.

Emre Baş, “Bu yıl dedem koronavirüs salgını sebebiyle aramızda değil. Biz de burada işler aksamasın diyerek dayanışma içinde ailecek mesleği sürdürüyoruz” dedi.

“Sosyal mesafeyi koruyarak buraya geldik çünkü bu lezzete değer”

Müşterilerden Mehmet Akif Yıldırım ise İhsan Akgün’ün ilçenin en eski esnafından olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Demirci’de ramazan ayı gelince akla ilk ‘bitli helva’ gelir. Ramazan ayında akşam iftarımızda soframızda güzel bir lezzet olması için geliyoruz. İhsan abimizin helvaları Demirci’mizin vazgeçilmez tatlarındandır. Çocukluğumdan beri her ramazan bu helva ile büyüdük. Bizim için klasik bir gelenek. Sosyal mesafemizi koruyarak buraya geldik, çünkü bu lezzete değer.” 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN