Koronavirüse karşı hamsi kolonyası

Koronavirüse karşı hamsi kolonyası

Çin’den tüm dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs sonrası kolonya satışlarında ciddi bir artış yaşanırken, Trabzon’da en çok satılan kolonyalardan biri de hamsi kolonyası oldu.

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan koronavirüs dünyayı tehdit etmeye devam ederken uzmanlar, virüsten korunmanın en etkin yolu el hijyeni olduğu yönünde belirtmesinin ardından kolonya satışlarında artış yaşanıyor. Trabzon’da koronavirüs nedeniyle hamsi kolonyası başta olmak üzere diğer farklı çeşitlerde talep artışı yaşanırken, satışlar neredeyse iki katına çıktı. Virüsten korunmanın en etkin yolunun el hijyeni olduğunun altını çizen uzmanlar ellerin fırsat oldukça sabunla yıkanmasını öğütlerken bunun yanı sıra ıslak mendil, kolonya gibi nesnelerle ellerin silinmesi tavsiye ediyor.

“SATIŞLARIMIZ ARTTI”

Kolonya satıcılarından Berk İnan, koronavirüsten sonra kolonya satışlarında eskiye oranla artış yaşandığını belirterek kolonyanın en iyi mikrop kırıcısı olduğunu söyledi.Yaklaşık 53 yıldır kolonya sektöründe hizmet verdiklerini kaydeden İnan, “Dedemiz hizmete sunduğu bu sektörde 53 yıldır kolonya üretimi yapıyoruz. Dedem vefat edince bu meslek oğuldan toruna kaldı. Limon, tütün bizim standart ürünlerimiz ancak Hamsi kolonyası olsun, Trabzon geceleri, Karadeniz geceleri gibi çeşitlerimiz var. Bu çeşitler sadece bize özgü kolonyalar. Bölgemizde bizden başka üreten yok. Koronavirüsten korunmada, kolonya ıslak mendilden daha iyidir. Çünkü kolonyanın içindeki alkol, mikrobu kırar dezenfekte eder. Buna yönelik oldukça zaten talep var. Genellikle öğrenciler olsun öğretmenler olsun cep spreyi kolonyalar alıyorlar. Koronavirüs çıktığından beri satışlarımız da arttı diyebilirim. Talep çok olunca daha çok satış yapıyoruz” dedi.

“HAMSİ KOLONYASI HAMSİ KOKMUYOR”

“Hamsi kolonyasını dışarıdan hamsi koktuğunu sanılıyor ancak hamsi kokmaz” diyen İnan “Özelliği hamsi yedikten sonra eldeki hamsi kokusunu aldığı için ismi hamsi kolonyası. Hamsi kolonyası bulunduğu yerin hamsinin kokusunu alır. Yurt dışına il dışına bile kargo ile kolonya gönderiyoruz. Koronovirüsten sonra limon kolonyasına da talep oldu. Çünkü 180 derece olduğu için mikrop kırıyor. Diğerlerinin derecesi daha az” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN