Hasan Turan: Artık söz de, irade de milletindir

Hasan Turan: Artık söz de, irade de milletindir

Türk tarihinin kara lekesi olarak bilinen 28 Şubat Darbesi’nin hatırlatılmasıyla “Madun Karanlık İnteraktif Deneyim Sergisi” Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi’nde darbelerarsivi.com’un lansmanı ile açıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Sancaktepe Belediye Başkanı Av. Şeyma Döğücü, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zenginer ve Milletvekili Ravza Kavakçı Kan katılım sağladı. Programda bir konuşma yapan Hasan Turan, “28 Şubat […]

Türk tarihinin kara lekesi olarak bilinen 28 Şubat Darbesi’nin hatırlatılmasıyla “Madun Karanlık İnteraktif Deneyim Sergisi” Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi’nde darbelerarsivi.com’un lansmanı ile açıldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı turanhaber3.jpg

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, Sancaktepe Belediye Başkanı Av. Şeyma Döğücü, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zenginer ve Milletvekili Ravza Kavakçı Kan katılım sağladı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı turan5.jpg

Programda bir konuşma yapan Hasan Turan, “28 Şubat mütedeyyin insanlarımızın üzerine kabus gibi çökmüştü. Allah’ın kelamının öğretildiği Kur’an Kursları basılmış, kapısına kilit vurulmuştu. Ama bu ‘batıl’ kafalılar bilmiyorlardı ki, biz her dem yeniden doğarız. Bu topraklarda kök salan medeniyetimizi kimse silemez. İşte, aziz milletimizin desteği bin yıl sürecek denilen o meşhum günler 5 yıl bile sürmedi. Milletin adamı geldi, o prangaları kaldırıp sahipleriyle beraber tarihin çöplüğüne fırlattı. Ama işimiz bitmedi. Çünkü bu hak ile batılın mücadelesidir ve kıyamete kadar da sürecektir” dedi.

Etkinlik alanında dönemin yaşanılan zorlu sürecini yansıtan gazete manşetleri, silüetler ve sanatsal çalışmalar sergilendi. Öte yandan ‘Maddun Karanlık” sergisi dahilinde dönemin zorlu şartlarına dikkat çeken objeler ve diyaloglar yer aldı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı turan4.jpg

“28 Şubat’ı anarken, darbelerle ilgili de bir arşiv oluşturduk”

Program ve çalışmalar kapsamında konuşan Sancaktepe Belediye Başkanı Av. Şeyma Döğücü, “Bugün burada 28 Şubat’ın yine bir yıl dönümünde Sancaktepe Belediyesi olarak, seçilmiş başörtülü bir belediye başkanı olarak 28 Şubat’ta yaşananları bir daha hiç yaşanmaması adına yeniden hatırlatmak adına bir program hazırladık. Bir tünelimiz var. Bu tünelde, 28 Şubat sürecinde üniversite öğrencilerine yönelik yapılan başörtüsü ile alakalı baskıların, inanç özgürlüğüne karşı yapılan saldırıların deneyimsel durumlarını hazırladık. Ayrıca o dönemde yaşanan sesleri, söylenen sözleri ve o günkü objeleri görüyorsunuz. O küçük üniversiteli kızların neler hissettiğini anlamamıza yardımcı oluyor. Bugün burada 28 Şubat’ı anarken bir taraftan da Türkiye’de 10 yılda bir yapılan darbelerle ilgili bir dijital arşiv oluşturduk. Bu programda aynı zamanda onun lansmanını da yapacağız. Türkiye’ye yepyeni bir dijital arşiv kazandırıyoruz. O dönemde yaşanılanları bir araya topluyoruz. Bu çalışmayı araştırmacılara da sunacağız. Talep eden araştırmacılara gerekli yasal kurallar dahilinde vereceğiz. Biz bu acıları yaşadık. Biz genç yaşlarımızda ülkemize hizmet etmek için okurken bir anda bu ülkede yabancı olduğumuz hissettirildi bize. Bizde bunu kabul etmeyerek, ‘hayır biz bu vatanın evlatlarıyız ve kendi hakkımızı elde edeceğiz’ dedik ve sonrasında bu günlere geldik” diye konuştu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı turan6.jpg

28 Şubat’ta millete vurulmak istenen zincirlerin söküldüğü gibi, Kebir Ayasofya’nın zincirlerinin kırıldığını hatırlatan Turan, “Milletimizi ve dinimizi hedef alan her türlü hain girişim, 15 Temmuz’da olduğu gibi en sert şekilde karşılık bulacaktır. Artık söz de, irade de milletindir” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN