DSÖ’den sigara uyarısı: Kovid-19’u ağırlaştırabilir

DSÖ’den sigara uyarısı: Kovid-19’u ağırlaştırabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Hastalıklar Programı Başkanı Maria van Kerkhove, sigara içmenin Kovid-19 enfeksiyonlarında çok daha ağır formların görüşmesine yol açtığını söyledi.

Koronavirüs salgının bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişiler ile kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde daha ağır görülmesinin yanı sıra sigara kullanan bireylerde de hastalığın daha sancılı görüldüğünü Dünya Sağlık Örgütü duyurdu.

ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR

DSÖ Acil Hastalıklar Programı Başkanı Maria van Kerkhove, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, sigara içmenin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) enfeksiyonunun ağır formda gelişmesine yol açtığını ve ölüm riskini artırdığını belirtti.

Fransız doktorların, sigara içenlerin Kovid-19’la enfekte olma ihtimalinin daha düşük olduğuna ilişkin araştırmasını değerlendiren Kerkhove, şu ifadeleri kullandı:

“Hepimiz tütünün tehlikelerini biliyoruz. Her yıl milyonlarca insan sigaradan ölüyor. Kovid-19 bir solunum yolu hastalığıdır ve sigara içmek de akciğerlere zarar veriyor. Sigara içmenin hastalığın ağır formda gelişmesine ve ölüm riskini artırdığını gösteren yayınlanmış çalışmalar var.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro