Corona virüs aşısı başarılı oldu! Dünyayı umutlandıran gelişme

Corona virüs aşısı başarılı oldu! Dünyayı umutlandıran gelişme

Corona virüsü tedavisinden umut ışığı niteliğinde bir son dakika haberi geldi. Dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar tarafından aşı ve tedavi için çalışmalar sürdürülürken ABD’li bilim insanları müjdeli bir açıklamada bulundu. Bilim insanları daha önce Ortadoğu Solunum Sendromu’na neden olan bir başka corona virüse karşı geliştirdikleri aşı sistemini SARS-CoV-2’ye uyarladı. Yapılan testler fareler üzerinde de başarılı […]

Corona virüsü tedavisinden umut ışığı niteliğinde bir son dakika haberi geldi. Dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar tarafından aşı ve tedavi için çalışmalar sürdürülürken ABD’li bilim insanları müjdeli bir açıklamada bulundu. Bilim insanları daha önce Ortadoğu Solunum Sendromu’na neden olan bir başka corona virüse karşı geliştirdikleri aşı sistemini SARS-CoV-2’ye uyarladı. Yapılan testler fareler üzerinde de başarılı olurken corona virüsü tedavisi konusunda çok önemli bir adım atılmış oldu.

Bant şeklindeki aşının testinden gelen haber, tüm dünya için umut ışığı oldu. Şekerden yapılmış yüzlerce mikro iğne barındıran ‘cırtcırtlı bant’a benzeyen aşı, cilde yapıştırıldığında şekerin hızla çözülmesiyle deriye nüfus ediyor.

ABD’deki Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilimadamları, yeni tip corona virüse (SARS-CoV-2) karşı mikro iğneli bant formundaki bir aşının fareler üzerinde başarıyla test edildiğini açıkladı.

ABD’deki Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilimadamları, yeni tip corona virüse (SARS-CoV-2) karşı mikro iğneli bant formundaki bir aşının fareler üzerinde başarıyla test edildiğini açıkladı.

Şekerden yapılmış yüzlerce mikro iğne barındıran ‘cırtcırtlı bant’a benzeyen aşı, cilde yapıştırıldığında şekerin hızla çözülmesiyle deriye nüfus ediyor.

Bağışıklık sistemi deri üzerinde hayli aktif olduğundan, aşıların geleneksel deri altı enjeksiyonu yerine bu şekilde verilmesiyle daha hızlı ve güçlü sonuçlar alınabileceği belirtiliyor.

Daha önce üç farklı deneysel MERS aşısı, fareler üzerinde bu bant yöntemiyle denenmiş ve aşıların Corona virüsüne karşı antikor üretimini tetiklediği belirlenmişti.

Hatta antikor üretimi, bağışıklık uyarıcı eklenmiş geleneksel deri altı aşısından bile daha güçlü olmuştu. Mikro iğneli bantla aşı olan farelerin antikor seviyeleri, 55 hafta boyunca da, deneyin sona erdiği güne kadar yükselmeyi sürdürmüştü.

Bu geçmiş deneyden yola çıkan bilimadamları, yeni tip Corona virüsündeki ‘Spike proteini’ni hedef alacak şekilde benzer bir aşı bandı geliştirdi. Bu aşının da iki hafta içinde farelerin antikor üretimini güçlü biçimde arttırdığı ortaya çıktı.

Aşı yapılan farelerin uzun vadeli bağışıklıklarının, MERS aşıları deneyiyle benzer olup olmadığı henüz takip edilebilmiş değil. Ayrıca kobaylara SARS-CoV-2 enfeksiyonu da verilmedi. Ancak sonuçlar umut vaat ediyor.

Araştırmacılar, bu tür aşının bileşenlerinin geniş ölçekte hızla üretilebileceğini ve depolama ya da nakliye için soğuk tutulmalarının gerekmediğini de açıkladı.

Pittsburgh Üniversitesi ekibi, ‘PittCoVacc’ (Pittsburgh Corona Virüsü Aşısı) adını verdikleri bandın, insanlar üzerinde birinci faz denemelerinin en kısa zamanda başlamasının izni için ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) başvurdu.

Bir aşının insanlar üzerindeki etkinliği ve güvenliği için çalışmalar en az bir yıl sürüyor. Ancak mikro iğneli aşının, diğer aşı çalışmalarından farklı olduğu ve klinik deney süresinin de değişebileceği belirtiliyor.

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, Perşembe günü yaptığı açıklamada bazı ABD’li doktorların corona virüsü hastalarını tedavi etmek için kullandıkları sıtma ilacı hidroksiklorokini test etmeye başladıklarını bildirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN