Bez maskeye filtre standardı

Bez maskeye filtre standardı

Türk Standartları Enstitüsü yıkanabilir bez maskeler için de filtre standardı getirdi. Tıbbi maskede olduğu gibi bez maskede de satış fiyatı için bir üst limit belirlenmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün yaptığı açıklamanın ardından, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) bez maskelerin sahip olması gereken özellikleri içeren standardı internet sitesinden yayınladı. Henüz semptom geliştirmemiş veya belirtisiz kalan enfekte kişilerden solunum damlacıklarının atılımını en aza indirerek virüsün yayılmasını azaltmak için kullanılan maskeler, standarda göre küçük, orta ve büyük boy olmak üzere üç şekilde sınıflandırıldı. Standarda göre maskenin performansını koruyacak şekilde en az 5 yıkama ve kurutma döngüsüne dayanabilmesi de gerekiyor.

EŞDEĞER DEĞİLLER

TOBB Medikal Meclis Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, yeni standartla birlikte artık bez maskelerin de bulaşı riskini sınırlandıracak filtre ya da bakteri koruyucu özelliği sağlayan kumaşlardan üretileceğine dikkat çekti. Delikanlı şunları söyledi: “Tıbbi maske ile bez maskeyi eşdeğer tutamayız. Tıbbi maske, hastane koşullarında sağlık profesyonelleri tarafından kullanılması gereken ama bu süreçte de koruma özelliği sağladığından dolayı da vatandaş tarafından kullanılması gereken bir ürün grubu. Bez maskeler ise sosyal mesafeyi korurken bulaşı riskini sınırlandırma avantajı sağlayan maskeler. Vatandaş tıbbi maskeyi de bez maskeyi de tercih edebilir ama tıbbi maske tek kullanımlıktır, 3-4 saatten fazla takılmamalıdır. Bez maskeler ise 3-4 saatlik süreyi geçmeden günde 4-5 defa yıkanıp kullanılabilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro