Beklenen olursa İstanbul’a 1985 kışı geri gelecek!

Beklenen olursa İstanbul’a 1985 kışı geri gelecek!

Avrupa’dan Türkiye’ye doğru hareket eden yağışlı hava sistemi etkili olursa İstanbul’da 1985 kışını aratmayacak bir kar yağışı bekleniyor.

1985’in efsane kış koşulları geri dönüyor. Şubat ayında başlayıp, Mart ayına kadar devam eden 1985 kışı İstanbul’u vurup geçmişti. İstanbul’da 18 saat kar yağmış ve kar kalınlığı neredeyse 1 metreyi bulmuştu. Saatlerce süren kar yağışının hayatı felç etmiş, Belgrad Ormanı’ndan geldiği düşünülen kurtlar bile şehre inmişti.

Benzer bir soğuk hava dalgası İstanbul’a doğru yaklaşıyor. Avrupa ya da Türkiye’ye doğru hareket etme ihtimali olan soğuk hava sistemi, Türkiye’ye gelmesi durumunda tarihin en sert kışlarından birini de beraberinde getirecek. Radardan yapılan tahminlere göre; soğuk hava dalgasının yönünü Türkiye’ye çevirmesi kara kışın kapıya dayanmasına sebep olacak.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARISI

Rüzgarın; Ege, Marmara’nın güney ve doğusu, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’nun güney ve batısı, Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde güney ve güneybatı yönlerden fırtına(40-74 km/saat) ve yer yer kuvvetli fırtına (75-88 km/saat), yüksek kesimlerde tam fırtına (89-102 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek çatı uçması, soba ve baca gazı zehirlenmesi, ağaç ve direk devrilmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN