Başına 10 milyon dolar ödül konulan terörist yakalandı

Başına 10 milyon dolar ödül konulan terörist yakalandı

Pakistan polisi, Hindistan’da 2001, 2006 ve 2008’de yüzlerce insanın öldüğü saldırıların arkasındaki Hafız Muhammed Said’i yolda gözaltına aldı.

ABD’nin başına 10 milyon dolar ödül koyduğu Leşker-i  Tayyibe (LET) örgütünün kurucusu ve örgütün siyasi kanadı Cemaatüd Dava (JUD)  lideri Hafız Muhammed Said, Pakistan’da yakalandı. 

Pakistan medyasındaki habere göre, Said, ülkenin doğusundaki Lahor’dan  Gujranvala’ya giderken yolda terörle mücadele ekiplerince gözaltına alındı.

Terörle mücadele yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında  yakalama kararı bulunan 13 LET ve JUD isminden olan Said, “terör örgütlerini  desteklemek, kara para aklamak ve terör örgütlerine maddi kaynak toplamakla”  suçlanıyor.

LET, özellikle Hindistan’daki sivil hedeflere saldıran bir örgüt  olarak biliniyor. Hindistan, örgütün 2001 parlamento saldırısı, 2006 Mumbai tren  saldırısı ve 2008 Mumbai saldırısının ardında olduğunu iddia ediyor.

ABD de LET kurucusu Said’i 2008 Mumbai saldırısının ardından arananlar  listesine eklemiş ve başına 10 milyon dolar ödül koymuştu.

Said, çeşitli dönemlerde Pakistan’da gözaltına alınsa da 2001’de  LET’ten ayrıldığını iddia ederek kendisini savunmuş ve serbest bırakılmıştı.

Daha önce Pakistan, ABD ve Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütü  ilan edilen LET’in ardından JUD da 2008 Mumbai saldırısı sonrasında terör örgütü  ilan edilse de Pakistan bu kararı şubatta almıştı.

Interpol, Said hakkında 2009’da kırmızı bülten çıkarmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN