AB’den ikinci dalga uyarısı

AB’den ikinci dalga uyarısı

Avrupa Birliği (AB), koronavirüs salgınında olası bir ikinci dalgaya karşı tüm üye ülkelerin hazırlık seviyelerini artırması gerektiğini bildirdi.

AB Komisyonu Sözcüsü Stefan de Keersmaecker, günlük basın toplantısında, koronavirüs salgınıyla mücadele bağlamında üye ülkeler arasında koordinasyon çalışmalarının sürdüğünün altını çizdi.

Hazırlık tedbirlerinin de sürekli olarak gözden geçirildiğini ifade eden Stefan de Keersmaecker, vatandaşların virüsün olası bir ikinci dalgası hakkında bilgilendirilmesinin önemli olduğuna işaret etti. De Keersmaecker, “Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC), son risk analizinde üye ülkelere gözetim sistemlerini iyice geliştirerek ikinci bir virüs dalgasına karşı hazırlıklı olmaları çağrısında bulundu.” dedi. Risklere ilişkin iletişimin açık olması gerektiğini kaydeden Sözcü de Keersmaecker, ilk koronavirüs dalgasındaki süreç iyi yürütülse bile ikinci dalganın meydana gelebileceğini belirtti.

AB Komisyonu Baş Sözcüsü Eric Mamer ise halihazırda hükümetlerin egemenliğinde olan sağlık konusunda AB’nin daha fazla rol üstlenmesinin gündeme geldiğini ancak ilk etapta “kriz yönetimine” odaklandıklarını ve daha sonra alınması gereken dersleri görüşeceklerini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN