5 partiden sağlıkta şiddete karşı ortak önerge

5 partiden sağlıkta şiddete karşı ortak önerge

TBMM Genel Kurulunda, sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin düzenleme, Mecliste grubu bulunan beş siyasi partinin grup başkanvekillerinin imzası Yükseköğretim Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne eklendi.

TBMM Genel Kurulunda, sağlıkta şiddetin önlenmesine ilişkin düzenleme, Yükseköğretim Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne eklendi. AA’nın haberine göre; Düzenlemeye ilişkin önergede, Mecliste grubu bulunan beş siyasi partinin grup başkanvekillerinin imzası yer aldı.

CEZALAR YARI ORANDA ARTIRILACAK

Düzenlemeye göre, kamu ve özel sağlık kurum ile kuruluşlarında görev yapan sağlık personeliyle yardımcı sağlık personeline karşı, görevleri sebebiyle işlenen, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında, ilgili kanunlara göre tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

HAPİS CEZASI ERTELENMESİ UYGULANMAYACAK

Söz konusu suçlarda, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmayacak.

BAŞKA PERSONEL VARSA MAĞDUR ÇEKİLEBİLECEK

Şiddetin vuku bulduğu sağlık kuruluşunda, faile veya yakınına mağdurun verdiği hizmeti verebilecek başka sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli bulunması halinde, hizmet, ilgili diğer personel tarafından verilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN